Home Uncategorized Junior thinclads earn Ashdown relay titles

Junior thinclads earn Ashdown relay titles

3625
0
The Nashville Junior High Scrapperettes won the championship of the girls division at the Ashdown Junior High Merchant Relays April 11. Laura Kidd is the head coach for the Scrapperettes.
The Nashville Junior High Scrappers won the boys division of the Ashdown Junior High Merchant Relays last Thursday, April 11. Ted Green is the head coach for the Scrappers. Nashville will host the District 7-4A junior high track meet Thursday, starting at 1 p.m.

ASHDOWN – Nashville won the girls division and boys division of the Ashdown Junior High Merchants Relays April 11.

The junior Scrappers took first place with 210 points, followed by Ashdown with 117.

The Scrapperettes compiled 181 points for first place, followed by Ashdown with 123.

Girls division

Top eight finishes for the girls include the following:

100-m dash – 4. Heavyn Collins, 14.05; 7. Chloe Graham, 14.35

200-m dash – 1. Dakota Smith, 28.05; 6. Graham, 30.50

400-m dash – 2. Smith, 66.23; 3. Adalyn Dunn, 68.43

800-m run – 1. Ashley Chambers, 2:46; 2. Anna Rhodes, 2:48.13

1600-m run – 1. Chambers, 6:06.52; 6. Rhodes, 6:24.27

100-m hurdles – 2. Jasmine Wakefield, 17.88; 3. Collins, 19.41

300-m hurdles – 1. Wakefield, 52.48; 4. Maurelys Wade, 54.92

4 x 100-m relay – 3. Collins, Smith, Graham, Wade, 55.43

4 x 200-m relay – 4. Mattison Steele, Sidney Townsend, Zoe Upton, Braven Warren, 2:07.75

4 x 400-m relay 2. Dunn, Noemi Soto, Haley Perez, Wade, 44.72

4 x 800-m relay – 1. Steele, Annabelle Bowman, Soto, Perez, 11:19.39

High jump – 1. Wade, 4-09; 8. Rhodes, 4-04

Pole vault – 2. Dunn, 7-10; 3. Upton, 7-00

Long jump – 1. Wakefield, 14-11.50

Triple jump – 4. Collins, 29-09; 7. Smith, 28-02.5

Shot put – 4. Townsend, 34-00; 6. Hope McCauley, 32-09

Discus – 2. LaShonna Cooper, 84-04

Boys division

Top eight finishes for the Scrappers include the following:

100-m dash – 1. Carmillias Morrison, 12.00; 2. Jakobe Jefferson, 12.04

200-m dash – 1. Morrison, 24.56; 2. Jefferson, 24.99

400-m dash – 1. Da’Million Henderson, 57.82; 3. Ty Gordon, 58.34

800-m run – 2. Devon Risinger, 2:22.99; 4. Osbaldo Martinez, 2:25.33

1600-m run – 1. Randy Murillo, 5:21.98; 7. Benji Comadcho, 5:38.87

110-m hurdles – 1. Quincey Garland, 16.87 2. Tramillion Henderson, 18.66

300-m hurdles – 1. Garland, 44.90; 2. Henderson, 45.53

4 x 100-m relay – 1. Caiden Erwin, Jefferson, Davonte Witherspoon, Morrison, 4y7.31

4 x 200-m relay – 1. Erwin, Jefferson, Witherspoon, Morrison, 1:40.88

4 x 400-m relay – 1. Ty Basiliere, 2. Keyshawn Stewart, 3. Garland, 4. D. Henderson, 3:53.45

4 x 800-m relay – 1. Risinger, 2. Martinez, 3. Oliver Murillo, 4. Jace Reid, 9:27.43

High jump – 2. T. Henderson, 5-08

Pole vault – 2. Tyler Beene, 9-08; 3. Austin Hanson, 9-08

Long jump – 7. M. Miller, 16-04.50; 8. Stewart, 16-01.50

Triple jump – 1. Garland, 36-01

Shot put – 3. Kendrick Holcomb, 39-10; 4. Gordon, 39-04

Discus – 3. Jonathan Hagler, 116-00; 4. Erwin, 106-09

Previous articleScrappers rally to take 9-3 win over Panthers
Next articleJumper takes win at DQ meet; Vaulter wins at DQ, Scrappers fourth overall